banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

TRIGGER FINGER (TETİK PARMAK)

trigger1Parmaklarımıza bükme hareketini yaptıran fleksör tendonlar parmağın iç kısmından seyreder. Her tendonda olduğu gibi bu tendonları da çevreleyen tendon kılıfları vardır. Fleksör tendonlar, kasın kasılma (kısalma) kuvvetini tendonlara iletir. Tendonlar ise çevresindeki kılıfının içerisinden kayarak bağlı olduğu kemik yapılarını hareket ettirir. Tendon kılıfının iltihap nedeni ile kalınlaşması, tendonun hareketi parmak kemiğine iletememesi ve parmağın bükülü bir şekilde kitli kalmasına neden olur. Bu duruma trigger finger veya tetik parmak hastalığı denir. Genellikle bisiklet kullanma gibi elin uzun süre bükülü kalmasını gerektiren aktiviteleri sürekli yapan kişilerde izlenir.

trigger3Teşhis: Hasta, parmaklarda içe doğru kilitlenme, şişlik, ağrı, kitle şikâyetleri ile doktora başvurur. Doktor fizik muayene ve hastalığın hikâyesi ile tetik parmak hastalığını kolaylıkla teşhis eder.

Tedavi: Tedavide amaç parmaktaki şişliği indirmek ve parmağın bükme hareketini sağlamaktır. Öncelikle şişliği giderici ilaçlarla birlikte, parmağı uygun şekilde sabitleyecek parmak atel ortezleri kullanılır. Şikâyetler sürerse hasta bölgeye kortizon tedavisi uygulanır. Hastalık belirtileri 3 ay sonra devam ediyorsa cerrahi müdahaleye başvurulur.

trigger2

 

Post a Comment