banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

TROKANTERİK VE İSKİAL BURSİT

trokanterik1Eklem elemanlarından birisi de bursalardır. Bursa, içi eklem sıvısı dolu keselere denir. Çeşitli nedenlerle oluşan bursa hastalığına bursit denir.

Trokanterik bursa, kalçanın yan kısmında pelvis (leğen) kemiğinden femur (uyluk) kemiğine uzanan kas gurubu bölgesine eklem sıvısı ileterek harekete katılan elemanları kayganlaştırır ve bu sayede sürtünme kaynaklı sorunları engeller. Trokanterik bursanın iltihap, zorlanma, kireçlenme gibi nedenlerle hasarlanmasına trokanterik bursit denir.

Pelvis (leğen) kemiğinin alt arka kısmındaki çıkıntıya iskial denir. Bu bölgede bir de bursa bulunur. Sert bir zemine otururken, uzun süreli basıya maruz kalan bu yapıya ait bursa hasarlanabilir. Bu hastalığa iskial bursit adı verilir.

trokanterik3Teşhis: Trokanterik bursitte hasta doktora, yan yattığı zaman kalçada ağrı şikâyeti ile başvurur. Doktor fizik muayene esnasında trokanterik bölgeye bası yaptığında ve uyluk kemiğini yana ve ileriye çektiğinde şiddetli ağrı ile karşılaşır. Röntgen yardımı ile teşhisini kesinleştirir. İskial bursitte hasta, sert yüzeye oturduğunda oluşan şiddetli ağrı şikâyeti ile doktora başvurur. Doktor fizik muayene ve röntgen yardımı ile teşhis koyar.

Tedavi: Trokanterik bursitte ilk olarak hasta yumuşak bir yatakta yatması konusunda uyarılır. İskial bursitte ise ilk olarak hasta yumuşak bir oturma simidi ortezi kullanması konusunda uyarılır. Bu uyarıların dışında her iki bursitte de ilk dönemde soğuk terapi, kronik dönemde ise sıcak terapi uygulanır. Uygun fizik tedavi egzersizleri ve kalça kaslarını daha güvenli hale getiren tayt benzeri elastik bir ortez malzeme kullanılır. Ancak ana tedavi, uzun uçlu bir enjektör yardımı ile hasarlı bölgeye kortizon enjekte etmektir.

trokanterik2

Post a Comment