banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

VARİS TEDAVİSİNDE KOMPRESYON ÇORABININ ÖNEMİ

varis-çorabi1Varis çorapları, lazer ve benzeri operasyon sonrası, yapısındaki ayak bileğinden yukarıya doğru azalarak devam eden heterojen kompresyon özelliği sayesinde kan akımını düzenler. Bacaktaki kusurları gizleyerek kozmetik bir estetik sağlar. Varis çorabı kullanmanın asıl amacı, kaslarda veya yüzeyde bulunan varisli venlere olması gereken basıncı uygulamak, etkisiz kapakçıkları normal fonksiyonuna sokmaktır.

Varis Çoraplarının Sınıflandırılması:

varis-çorabi3

Varis çorapları üç ana basınçta üretilmelidir. Ölçü birimi olarak mmHg kullanılmalıdır. mmHg birimi, bir cıva sütununun, mm cinsinden yüksekliğinin yaptığı basıncı ifade eder.

  • Hafif basınç:18-22 mmHg hafif derecede bir basınç akışı sağlar. Spider venlerde, varis oluşumunun başlangıcında, bacak şişkinliğinde, uzun seyahatlerde ve tedbir amaçlı kullanılır. Diz altı, diz üstü, külotlu boyları; yedi farklı beden olarak burnu kapalı veya açık şekilde üretilmelidir.
  • Orta Basınç (Class 1): 20-30 mmHg orta derecede bir basınç akışı sağlamalıdır. Retiküler venlerde, ödemlerde, venöz bacak ülserinin oluşumu veya tekrarını önlemede kullanılır. Diz altı, diz üstü, külotlu boyları; yedi farklı beden olarak burnu kapalı veya burnu açık şekilde üretilmelidir.
  • Yüksek Basınç (Class 2): 30-40 mmHg yüksek derecede bir basınç akışını sağlamalıdır. Variköz venlerde, büyük çapta ödemlerde, kronik venöz yetersizliğinde kullanılır. Diz altı, diz üstü, külotlu boyları; yedi farklı beden olarak burnu kapalı veya burnu açık şekilde üretilmelidir.

varis-çorabi2

Varis Çoraplarının Size (Beden) Tespiti:

Doğru ölçü alınabilmesi için hasta ayakta iken ölçüm yapılmalıdır. Ölçüm, ayak bileğinin en ince yerinin çevre ölçüsü, alt baldırın en kalın yerinin çevre ölçüsü, diz kapağının çevre ölçüsü, üst baldırın orta kısmının çevre ölçüsü, kasığın 3 cm aşağısının çevre ölçüsünün yumuşak bir mezura ile vücut sıkılmamış halde iken alınması ile yapılır. Alınan ölçü tablo ile eşleştirilerek uygun size tespit edilir.

 Varis Çoraplarının Uygulaması:

Varis çorabı sabah yatakta iken giyilmelidir. Burnu kapalı çoraplarda dış kısma doğru ayak parmaklarına kadar ters yüz edilip, parmaklar çoraba yerleştirilir ve yukarıya doğru kaydırılır.

varis-çorabi4

Burnu açık çoraplarda kutunun içerisindeki saten aparat ayak ucuna geçirildikten sonra yavaşça yukarıya doğru kaydırılır ve saten aparat parmak uçlarından çekildikten sonra aynı işlem diğer ayakta uygulanır.

Varis Çoraplarının Bakımı:

  • Varis çorabınızı yukarıya doğru çekerek değil yavaşça sıyırarak uygulayınız.
  • Varis çorabınızı giyerken el ve ayak tırnaklarınızın pürüzsüz olmasına ve takılarınızın çıkartılmış olmasına dikkat ediniz.
  • Varis çorabınızı elde, ılık suda ve beyaz sabunla yıkayınız.
  • Kurutma makinasına veya kuru temizlemeye vermeyiniz. Asmayınız, kalorifer gibi sıcak cihazlarda kurutmayınız. Bir havlu üzerine sererek kurutunuz.
  • Kompresyon özelliğini yitirmemesi için iki günde bir yıkayınız.
  • Altı ayda bir çorabınızı değiştiriniz.

varis-çorabi5

Post a Comment